MXSMBJ11CA
MXSMBJ11CA
Part Number:
MXSMBJ11CA
Manufacturer:
Microsemi
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
13934 Pieces
Data sheet:
MXSMBJ11CA.pdf
Introduction
Buy MXSMBJ11CA with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMBJ (DO-214AA)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:1086-14007
1086-14007-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MXSMBJ11CA
Description:TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33A