UPB2C680MHD
Part Number:
UPB2C680MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Data sheet:
UPB2C680MHD.pdf
Introduction
Buy UPB2C680MHD with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage Rating:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:PB
Ripple Current:375mA @ 120Hz
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:UPB2C680MHD
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:-
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Expanded Description:68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Description:CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:68µF