UPB1V221MPD
Part Number:
UPB1V221MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Data sheet:
UPB1V221MPD.pdf
Introduction
Buy UPB1V221MPD with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage Rating:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PB
Ripple Current:200mA @ 120Hz
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:UPB1V221MPD
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Expanded Description:220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Description:CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:220µF