| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.4 V ~ 30 V |
|---|
| Topology: | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
|---|
| Supplier Device Package: | 20-PLCC (9x9) |
|---|
| Series: | - |
|---|
| Serial Interfaces: | - |
|---|
| Packaging: | Tube |
|---|
| Package / Case: | 20-LCC (J-Lead) |
|---|
| Output Type: | Transistor Driver |
|---|
| Output Phases: | 1 |
|---|
| Output Configuration: | Positive |
|---|
| Other Names: | 296-34736-5
UC3825Q-ND
UC3825QG3
UC3825QG3-ND |
|---|
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
|---|
| Number of Outputs: | 2 |
|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
|---|
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
|---|
| Manufacturer Part Number: | UC3825Q |
|---|
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
|---|
| Frequency - Switching: | 340kHz ~ 460kHz |
|---|
| Expanded Description: | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 20-PLCC (9x9) |
|---|
| Duty Cycle (Max): | 85% |
|---|
| Description: | IC REG CTRLR MULT TOP 20PLCC |
|---|
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
|---|
| Clock Sync: | No |
| Email: | [email protected] |