| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 35 V |
|---|
| Topology: | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
|---|
| Synchronous Rectifier: | Yes |
|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
|---|
| Series: | - |
|---|
| Serial Interfaces: | - |
|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
|---|
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
|---|
| Output Type: | Transistor Driver |
|---|
| Output Phases: | 1 |
|---|
| Output Configuration: | Positive |
|---|
| Other Names: | 296-41785-2
UC2525ADWTR-ND |
|---|
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Number of Outputs: | 2 |
|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
|---|
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
|---|
| Manufacturer Part Number: | UC2525ADWTR |
|---|
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
|---|
| Frequency - Switching: | 100Hz ~ 400kHz |
|---|
| Expanded Description: | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC |
|---|
| Duty Cycle (Max): | 49% |
|---|
| Description: | IC REG CTRLR MULT TOP 16SOIC |
|---|
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Soft Start |
|---|
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | [email protected] |