RT0201FRE07576RL
RT0201FRE07576RL
Part Number:
RT0201FRE07576RL
Description:
RES SMD 576 OHM 1% 1/20W 0201
Data sheet:
RT0201FRE07576RL.pdf
Introduction
Buy RT0201FRE07576RL with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RT
Resistance (Ohms):576
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RT0201FRE07576RL
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Expanded Description:576 Ohm ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Description:RES SMD 576 OHM 1% 1/20W 0201