PR2002G-T
PR2002G-T
Part Number:
PR2002G-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
DIODE GEN PURP 100V 2A DO15
Data sheet:
PR2002G-T.pdf
Introduction
Buy PR2002G-T with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:DO-15
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):150ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PR2002G-T
Expanded Description:Diode Standard 100V 2A Through Hole DO-15
Diode Type:Standard
Description:DIODE GEN PURP 100V 2A DO15
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):2A
Capacitance @ Vr, F:35pF @ 4V, 1MHz