MXSMBJ40A
MXSMBJ40A
Part Number:
MXSMBJ40A
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Available Quantity:
15004 Pieces
Data sheet:
MXSMBJ40A.pdf
Introduction
Buy MXSMBJ40A with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMBJ (DO-214AA)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:1086-14099
1086-14099-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MXSMBJ40A
Description:TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.3A