MXSMBJ150CA
MXSMBJ150CA
Part Number:
MXSMBJ150CA
Manufacturer:
Microsemi
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
19020 Pieces
Data sheet:
MXSMBJ150CA.pdf
Introduction
Buy MXSMBJ150CA with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
Voltage - Breakdown (Min):167V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMBJ (DO-214AA)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:1086-14031
1086-14031-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MXSMBJ150CA
Description:TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A