MXLP5KE18CA
MXLP5KE18CA
Part Number:
MXLP5KE18CA
Manufacturer:
Microsemi
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO41
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
18095 Pieces
Data sheet:
MXLP5KE18CA.pdf
Introduction
Buy MXLP5KE18CA with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:500W
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Other Names:1086-10465
1086-10465-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MXLP5KE18CA
Description:TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO41
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17.2A