MA5KP16CA
MA5KP16CA
Part Number:
MA5KP16CA
Manufacturer:
Microsemi
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AR
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
14648 Pieces
Data sheet:
MA5KP16CA.pdf
Introduction
Buy MA5KP16CA with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-204AR
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-204AR, Axial
Other Names:1086-3905
1086-3905-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MA5KP16CA
Description:TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AR
Current - Peak Pulse (10/1000µs):192A