LVC25FR330EV
Part Number:
LVC25FR330EV
Manufacturer:
Ohmite
Description:
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512
Data sheet:
LVC25FR330EV.pdf
Introduction
Buy LVC25FR330EV with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Series:LVC
Resistance (Ohms):0.33
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Other Names:OHLVC25FR330EV
OHLVC25FR330EV-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Part Number:LVC25FR330EV
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Expanded Description:0.33 Ohm ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Description:RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512