| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5.5 V ~ 100 V |
|---|
| Topology: | Boost, Flyback, SEPIC |
|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
|---|
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-EP |
|---|
| Series: | - |
|---|
| Serial Interfaces: | - |
|---|
| Packaging: | Tube |
|---|
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
|---|
| Output Type: | Transistor Driver |
|---|
| Output Phases: | 1 |
|---|
| Output Configuration: | Positive or Negative, Isolation Capable |
|---|
| Other Names: | LT3758EMSEPBF |
|---|
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
|---|
| Number of Outputs: | 1 |
|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
|---|
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
|---|
| Manufacturer Part Number: | LT3758EMSE#PBF |
|---|
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
|---|
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 1MHz |
|---|
| Expanded Description: | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP |
|---|
| Duty Cycle (Max): | - |
|---|
| Description: | IC REG CTRLR MULT TOP 10MSOP |
|---|
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Soft Start |
|---|
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | [email protected] |