| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.245V |
|---|
| Voltage - Output (Max): | 42V (Switch) |
|---|
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
|---|
| Voltage - Input (Max): | 30V |
|---|
| Topology: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter, SEPIC |
|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
|---|
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
|---|
| Series: | - |
|---|
| Packaging: | Tube |
|---|
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
|---|
| Output Type: | Adjustable |
|---|
| Output Configuration: | Positive or Negative |
|---|
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
|---|
| Number of Outputs: | 1 |
|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
|---|
| Manufacturer Part Number: | LT1371HVISW#PBF |
|---|
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
|---|
| Frequency - Switching: | 500kHz |
|---|
| Expanded Description: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.245V 1 Output 3A (Switch) 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
|---|
| Description: | IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC |
|---|
| Current - Output: | 3A (Switch) |
| Email: | [email protected] |