| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.1V |
|---|
| Voltage - Output (Max): | 76V (Switch) |
|---|
| Voltage - Input (Min): | 3.1V |
|---|
| Voltage - Input (Max): | 75V |
|---|
| Topology: | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC |
|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
|---|
| Series: | - |
|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|
| Output Type: | Adjustable |
|---|
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
|---|
| Other Names: | 296-35285-2
LM5001MAX/NOPB-ND
LM5001MAXNOPB |
|---|
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
|---|
| Number of Outputs: | 1 |
|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
|---|
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
|---|
| Manufacturer Part Number: | LM5001MAX/NOPB |
|---|
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
|---|
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 1.5MHz |
|---|
| Expanded Description: | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Adjustable 3.1V 1 Output 800mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
|---|
| Description: | IC REG MULT CONFIG ISO ADJ 8SOIC |
|---|
| Current - Output: | 800mA (Switch) |
| Email: | [email protected] |