LM3743MM-300
Part Number:
LM3743MM-300
Manufacturer:
Description:
IC REG CTRLR BUCK 10MSOP
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
12078 Pieces
Data sheet:
LM3743MM-300.pdf
Introduction
Buy LM3743MM-300 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:10-VSSOP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Other Names:LM3743MM-300TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:LM3743MM-300
Function:Step-Down
Frequency - Switching:300kHz
Expanded Description:Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-VSSOP
Duty Cycle (Max):91%