LM2674N-12
Part Number:
LM2674N-12
Manufacturer:
Description:
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Available Quantity:
14064 Pieces
Data sheet:
LM2674N-12.pdf
Introduction
Buy LM2674N-12 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):6.5V
Voltage - Input (Max):40V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:SIMPLE SWITCHER®
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:LM2674N-12
Function:Step-Down
Frequency - Switching:260kHz
Expanded Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP
Current - Output:500mA