BFC237015474
Part Number:
BFC237015474
Manufacturer:
Angstrohm / Vishay
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Data sheet:
BFC237015474.pdf
Introduction
Buy BFC237015474 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKT370
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237015474
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:BFC237015474
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Long Life
Expanded Description:0.47µF ±10% Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Description:CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance:0.47µF