75CPV240
75CPV240
Part Number:
75CPV240
Manufacturer:
Crydom
Description:
MOD PHASE CONTROL SSR 75A 240VAC
Data sheet:
1.75CPV240.pdf2.75CPV240.pdf
Introduction
Buy 75CPV240 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Load:180 ~ 280 V
Voltage - Input:0 ~ 5VDC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:CPV
Relay Type:Relay
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:AC
On-State Resistance (Max):-
Mounting Type:Chassis Mount or Panel Mount
Manufacturer Part Number:75CPV240
Load Current:75A
Expanded Description:Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Description:MOD PHASE CONTROL SSR 75A 240VAC