SN74V293-6GGM
Part Number:
SN74V293-6GGM
Manufacturer:
Description:
IC SYNC FIFOMEM 65536X18 100-BGA
Data sheet:
SN74V293-6GGM.pdf
Introduction
Buy SN74V293-6GGM with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Supply:3.15 V ~ 3.45 V
Supplier Device Package:100-BGA MICROSTAR (10.1x10.1)
Series:74V
Retransmit Capability:Yes
Programmable Flags Support:Yes
Packaging:Tray
Package / Case:100-LFBGA
Other Names:296-18205
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Size:1.125M (64K x 18)(128K x 9)
Manufacturer Part Number:SN74V293-6GGM
Function:Synchronous
FWFT Support:Yes
Expansion Type:Depth, Width
Description:IC SYNC FIFOMEM 65536X18 100-BGA
Data Rate:166MHz
Current - Supply (Max):35mA