RT0805FRE07360RL
RT0805FRE07360RL
Part Number:
RT0805FRE07360RL
Description:
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet:
RT0805FRE07360RL.pdf
Introduction
Buy RT0805FRE07360RL with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RT
Resistance (Ohms):360
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RT0805FRE07360RL
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Expanded Description:360 Ohm ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Description:RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805