OPA2180IDGKR
Part Number:
OPA2180IDGKR
Manufacturer:
Description:
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8VSSOP
Data sheet:
OPA2180IDGKR.pdf
Introduction
Buy OPA2180IDGKR with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Supply, Single/Dual (±):4 V ~ 36 V, ±2 V ~ 18 V
Voltage - Input Offset:15µV
Supplier Device Package:8-VSSOP
Slew Rate:0.8 V/µs
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Type:Rail-to-Rail
Other Names:296-35599-2
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Circuits:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:OPA2180IDGKR
Gain Bandwidth Product:2MHz
Expanded Description:Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
Description:IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8VSSOP
Current - Supply:450µA
Current - Output / Channel:18mA