LVD75C100
LVD75C100
Part Number:
LVD75C100
Manufacturer:
Crydom
Description:
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 100A
Data sheet:
1.LVD75C100.pdf2.LVD75C100.pdf3.LVD75C100.pdf
Introduction
Buy LVD75C100 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Load:3 ~ 75 V
Voltage - Input:12 ~ 12.5VDC
Termination Style:Screw Terminal
Supplier Device Package:-
Series:LVD
Relay Type:Relay
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
On-State Resistance (Max):5 mOhm
Mounting Type:Chassis Mount or Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Manufacturer Part Number:LVD75C100
Load Current:100A
Expanded Description:Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Description:RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 100A