LD1086D2M33
Part Number:
LD1086D2M33
Manufacturer:
ST
Description:
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK
Data sheet:
LD1086D2M33.pdf
Introduction
Buy LD1086D2M33 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:Up to 30V
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1.5A
Supplier Device Package:D2PAK-3
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Packaging:Tube
Package / Case:TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:LD1086D2M33
Expanded Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 3.3V 1.5A D2PAK-3
Description:IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK
Current - Output:1.5A