INA156EA/2K5
Part Number:
INA156EA/2K5
Manufacturer:
Description:
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8VSSOP
Data sheet:
INA156EA/2K5.pdf
Introduction
Buy INA156EA/2K5 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset:2.5mV
Supplier Device Package:8-VSSOP
Slew Rate:6.5 V/µs
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Type:Rail-to-Rail
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:INA156EA/2K5
Expanded Description:Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
Description:IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8VSSOP
Current - Supply:1.8mA
Current - Output / Channel:50mA
Current - Input Bias:1pA
Amplifier Type:Instrumentation
-3db Bandwidth:550kHz