F1892D1200
F1892D1200
Part Number:
F1892D1200
Manufacturer:
Crydom
Description:
DIODE MODULE 1.2KV 90A
Data sheet:
1.F1892D1200.pdf2.F1892D1200.pdf3.F1892D1200.pdf
Introduction
Buy F1892D1200 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4V @ 270A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200V (1.2kV)
Supplier Device Package:Module
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:F1892D1200-ND
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Manufacturer Part Number:F1892D1200
Expanded Description:Diode Standard 1200V (1.2kV) 90A (DC) Chassis Mount Module
Diode Type:Standard
Description:DIODE MODULE 1.2KV 90A
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Current - Average Rectified (Io):90A (DC)