BFC236926124
Part Number:
BFC236926124
Manufacturer:
Angstrohm / Vishay
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Data sheet:
BFC236926124.pdf
Introduction
Buy BFC236926124 with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Series:MKT369
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222236926124
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:BFC236926124
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.366" (9.30mm)
Features:Long Life
Expanded Description:0.12µF ±5% Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Description:CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance:0.12µF