610FPR050E
610FPR050E
Part Number:
610FPR050E
Manufacturer:
Ohmite
Description:
RES 0.05 OHM 1W 1% RADIAL
Data sheet:
610FPR050E.pdf
Introduction
Buy 610FPR050E with BYCHPS
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Series:60
Resistance (Ohms):0.05
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Part Number:610FPR050E
Height - Seated (Max):0.215" (5.46mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Expanded Description:0.05 Ohm ±1% 1W Through Hole Resistor Radial Current Sense Metal Element
Description:RES 0.05 OHM 1W 1% RADIAL